The Straight Poop on Kitty Litter

By Kristie Snyder,
Marketing Assistant

Tom Shelley has five cats. He’s also very interested in sustainability issues, and trying to reduce household expenses in preparation for retirement, so he was shocked to find that he was spending $400 a year on disposal of cat litter – 50 to 60 pounds a week, heading straight to the landfill. (He estimated this to be 80 percent of his household’s non-recyclable waste.)

Shelley knew there had to be a better way. According to Judd Alexander, in his 1993 book In Defense of Garbage, over two million tons of cat litter ends up in landfills annually. And most of it is made of bentonite clay, a non-renewable, non-biodegradable product strip-mined from the earth for the sole purpose of being, well, pooped in. Shelley began researching compostable litters.

Read more: The Straight Poop on Kitty Litter

Choose to Eat

By Joe Romano,
Marketing Manager

What really interests me is whether God had any choice in the creation of the world.

 -Albert Einstein

Eating is a choice. We don’t have to eat. Sometimes people choose not to. Striking prisoners, for example, make the choice not to eat, as do some people protesting wars. While not eating is generally believed to significantly shorten one’s life expectancy, people choose other activities that shorten their lives every day. So, let’s begin with the premise that all eating is a choice. In some ways, it is one of our most personal and private choices. Thinking of every bite we ingest as a choice is an exercise in empowerment. It frees us from the mental chains that accompany so much of our thinking around food.

Read more: Choose to Eat


Page 5 of 6


New in Grocery

Hot Dealz

Adam Morris,
Grocery Manager

larabarEvery day, we're thinking up ways to help you save. Check out our new low prices when you buy in bulk!

If you're looking for new ways to economize, we've come up with a way for you to save money while stocking your pantry shelves at the same time. We've got new lower prices on some great options when you buy in bulk. The classic Larabars you know and have come to love are now 4 for $5. Individually, they cost $1.69, so you can save almost $2 per 4 bars and scoop up all your favorite flavors! Frozen Amy's Burritos and Wraps are regularly priced at $2.99 — they're now available at 2 for $5! Fill the freezer with these quick-and-delicious meal makers and take them to work every day for lunch! Finally, load up your cart with one of our favorite regional products, Green Mountain Creamery Greek Yogurt. Choose from plain, vanilla, black cherry, coffee, strawberry, raspberry, maple, and blueberry, all in the 5.3-oz. size. Normally priced at $1.49 each, these cups of creamy goodness are now 10 for $12! Stock up and save at your favorite co-op!


facebook logo pinterest badge_red Twitter-badge1